Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

simple_verbs [2018/02/11 14:41] (current)
Line 1: Line 1:
 +Romanian verbs are divided into four conjugation groups according to the ending of the infinitive:
 +  - ''​-a''​ (e.g., cânta '​sing'​)
 +  - ''​-e''​ (include)
 +  - ''​-ea''​ (e.g., avea '​have'​)
 +  - ''​-ire''​ (e.g., citi '​understand'​). ​
 +
 +Although many are irregular!
 +
 +====== a fi (to be) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | sunt     |
 +|tu      | eşti     |
 +|el/​ea ​  | este; e  |
 +|noi     | suntem ​  |
 +|voi/dvs | sunteţi ​ |
 +|ei/​ele ​ | sunt     |
 +
 +====== a avea (to have) ======
 +
 +''​-ea''​
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | am     |
 +|tu      | ai     |
 +|el/​ea ​  | are; a |
 +|noi     | avem   |
 +|voi/dvs | aveţi ​ |
 +|ei      | au     |
 +
 +
 +====== a lua (to take) ======
 +  * Aș dori să **iau** prânzul cu tine.
 +    * I would like to have (take) lunch with you.
 +
 +  * **Ia**-mă cu tine.
 +    * Take me with you.
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | iau     |
 +|tu      | iei     |
 +|el/​ea ​  | ia      |
 +|noi     | luăm    |
 +|voi/dvs | luaţi ​  |
 +|ei      | iau     |
 +
 +====== a merge (to go) ======
 +
 +''​-e''​
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | merg        |
 +|tu      | merg**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | merg**e** ​  |
 +|noi     | merg**em** ​ |
 +|voi/dvs | merg**eţi** |
 +|ei      | merg        |
 +====== a face (to do) ======
 +
 +''​-e''​
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | fac        |
 +|tu      | fac**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | fac**e** ​  |
 +|noi     | fac**em** ​ |
 +|voi/dvs | fac**eţi** |
 +|ei      | fac        |
 +
 +====== a scrie (to write) ======
 +
 +''​-e''​
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | scri**u** ​  |
 +|tu      | scri**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | scri**e** ​  |
 +|noi     | scri**em** ​ |
 +|voi/dvs | scri**eţi** |
 +|ei      | scri**u** ​  |
 +
 +====== a vrea (to want) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | vre**au** ​ |
 +|tu      | vre**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | vre**a** ​  |
 +|noi     | vre**em** ​ |
 +|voi/dvs | vre**eţi** |
 +|ei      | v**or** ​   |
 +
 +====== a învăţa (to learn) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | învăţ**** ​   |
 +|tu      | învăţ**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | învăţ**ă** ​  |
 +|noi     | învăţ**ăm** ​ |
 +|voi/dvs | învăţ**aţi** |
 +|ei      | învăţ**ă** ​  |
 +
 +====== a putea (can) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | po**t** ​   |
 +|tu      | po**ți** ​  |
 +|el/​ea ​  | po**ate** ​ |
 +|noi     | p**utem** ​ |
 +|voi/dvs | p**uteți** |
 +|ei      | po**t** ​   |
 +
 +  * Cum se poate? - how is this/that possible?
 +  * Nu se poate! - This can't be /It's impossible!
 +
 +====== a ști (to know) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | ști**u** ​  |
 +|tu      | ști**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | ști**e** ​  |
 +|noi     | ști**m** ​  |
 +|voi/dvs | ști**ţi** ​ |
 +|ei/​ele ​ | ști**u** ​  |
 +
 +====== a pleca (to leave) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | plec   |
 +|tu      | plec**i** ​  |
 +|el/​ea ​  | ple**a**c**ă** ​  |
 +|noi     | plec**ăm** ​  |
 +|voi/dvs | plec**aţi** ​ |
 +|ei/​ele ​ | pl**a**ec**ă** ​  |
 +
 +====== a purta (to wear) ======
 +
 +^ Person ^ verb ^
 +|eu      | port   |
 +|tu      | por**ți** ​  |
 +|el/​ea ​  | po**a**rt**ă** ​  |
 +|noi     | p**u**rt**ăm** ​  |
 +|voi/dvs | p**u**rt**aţi** ​ |
 +|ei/​ele ​ | po**a**rt**ă** ​  |
 +
 +
 +----
 +
 +====== From Laricea ======
 +===== N/A =====
 +
 +----
 +
 +
 +====== Pattern Groups ======
 +===== a vorbi (to speak) - esc =====
 +
 +  * a vorbi (to speak)
 +  * a citi (to understand)
 +  * a plăti (to pay)
 +
 +^ Person ^ verb ^ Subjunctive ^
 +|eu      | vorb**esc** ​   | |
 +|tu      | vorb**ești** ​  | |
 +|el/​ea ​  | vorb**ește** ​  | vorb**easă** |
 +|noi     | vorb**im** ​    | |
 +|voi/dvs | vorb**iţi** ​   | |
 +|ei      | vorb**esc** ​   | vorb**easă** |
 +
 +===== a lucra (to work) - ez =====
 +
 +  * a lucra (to work)
 +  * a treversa (to cross)
 +  * a visa (to dream)
 +
 +^ Person ^ verb ^ Subjunctive ^
 +|eu      | lucr**ez** ​    | |
 +|tu      | lucr**ezi** ​   | |
 +|el/​ea ​  | lucr**eaza** ​  | lucr**eze** |
 +|noi     | lucr**ăm** ​    | |
 +|voi/dvs | lucr**aţi** ​   | |
 +|ei      | lucr**ează** ​  | lucr**eze** |
 +
 +
 +> Somn ușor, vise plăcute!
 +> puricii să te sărute!
 +
 +> Noapte bun,
 +> somn uşor,
 +> Șapte puricii pe-un picior!